Gerd Neggo sünnipäeval selgusid parimate tantsuõpetajate nominendid

Foto: Loominguline grupifoto: Neggo stuudio tantsurühm. Allikas: ETMM _ 8679 T 426:1/11:2.
Fotol esimeses reas vasakul on Gerd Neggo. 

Eesti tantsuajaloos märgilise koreograafi, tantsija ja pedagoogi Gerd Neggo 132. sünniaastapäeva puhul avalikustati tema järgi nimetatud tantsuõpetaja preemia nominendid. Laureaat kuulutatakse välja 18. novembril Eesti Tantsuhuvihariduse Galal. 

Gerd Neggo õppis 1920 Stockholmis Émilie Jaques-Dalcroze’i rütmilis‑muusikalise kasvatuse süsteemi ja 1921–24 Hamburgis Rudolf von Labani tantsustuudios. Esines 1922–24 Saksamaal Tanzbühne‑Labani trupis, kus tantsis ka solistina. 1924 naasis Gerd Neggo Eestisse ja avas endanimelise tantsustuudio, kus viljeles esimese Eesti tantsuõpetajana moderntantsu. Samuti oli ta üks esimestest, kes lõi rahvatantsudest lavatöötlusi. Gerd Neggo tantsustuudio (1924-1940) õpilaste hulka kuulusid paljud Eesti tantsukultuuri edendajad ja loojad nii kunsti kui ka hariduse valdkonnas: Ida Urbel, Helmi Tohvelman, Aita Kurfeldt, Edith Oltrop, Helju Aren, Geeni Raudsepp, Boris Blinov, Juta Arg, Senta Ots, Salme Reek, Lo Tui,  Adele Kalmet, Oskar Põlla. Oma stuudio kõrvalt seadis ta tantse ja andis liikumistunde Tallinna teatrites ja teatrikoolides aastani 1944.

“Gerd Neggo oli esimene paljude esimeste uuenduse toojate seas. Õppides kogeme me tihti miskit uut, aga õpetades anname sageli edasi juba omandatud niiöelda vanu teadmisi ja oskusi. Ometigi toimub ka “vana” õpetamisel ikka ja jälle uudsuse kogemine, sest olukorrad erinevad ja soodustavad pidevat kohanemist. Hea õpetaja oskab oma teadmisi ja oskusi edasi õpetada – see on lausa möödapääsmatu – ja kohandada õpetatavat vastavalt õpilaste vajadustele. Toimugu avardumine avastamise kaudu!” mõtiskles volikogu esimees Raho Aadla õppimise ja õpetamise teemadel.

Eesti Tantsukunsti ja Tantsuhariduse Liit on alates 2010. aastast andnud välja Gerd Neggo nimelist tantsuõpetaja preemiat. Tänavu esitati preemiale 9 kandidaati: Dagmar Rang-Saal, Helena Pihel, Ilma Adamson, Kalev Järvela, Kristiin Kulpson, Kristin Tagam, Merle Saarva, Paul Bobkov ja Tiina Kaev. Aitäh kõikidele esitajatele ja suur tänu kõikidele kandidaatidele tantsuharidusse panustamise eest!

“Eesti Tantsukunsti ja Tantsuhariduse Liidul on väga hea meel, et meil on professionaalseid õpetajaid, kes on toonud nii palju inimesi tantsu juurde. Kahtlemata on kõik kandidaadid tunnustamist väärt ja otsuse tegemine oli keerukas”, sõnas Eesti Tantsukunsti ja Tantsuhariduse Liidu juhatuse esinaine Anne Tamm-Kivimets. 

Laureaadi väljakuulutamine ja preemia üleandmine toimub 18. novembril Tantsuhuvihariduse Galal Viimsi Artiumis. Piletid hinnaga 10-12 eurot müügil Fientas. Olete oodatud! 

Gerd Neggo preemia: https://tantsuliit.ee/preemia/

Tantsuhuvihariduse Gala: https://tantsuharidus.ee/sundmus/tantsuhuvihariduse-aastapaev/

Jaga sotsiaalmeedias

Scroll to Top