Tiina Pikas

2022. aasta Gerd Neggo preemia laureaat Tiina Pikas on väsimatu flamenkotantsukultuuri ja -kogukonna edendaja Eestis. Tiina on aastate jooksul loonud toimiva metoodika erinevas vanuses ja erineva tasemega (flamenko)tantsijatega töötamiseks, suutes arusaadavalt ja selgelt juhendada nii algajaid, harrastajaid kui ka kutselisi tantsijaid.

Paljud õpilased on järjepidevalt Tiina rütmides liikunud juba aastaid, mõned lausa kakskümmend aastat, ja mitmed õpilased on oma tantsuteed jätkanud ise flamenkotantsu õpetama hakates. Tiina on Duende iga-aastase kontsertsarja PRIMAVERA, mis sellel hooajal toimub juba seitsmeteistkümnendat korda, lavastaja, kunstiline juht ja kostüümide autor. Aastate jooksul on Tiina õmmelnud tuhandeid tantsimiseks sobilikke kostüüme rahvarõivastest flamenkokleitideni.

Duende juhina on ta teinud koostööd paljude teiste Tartu tantsustuudiotega ning korraldanud rahvusvahelisele tantsupäevale pühendatud sündmusi, mis on andnud paljudele nii oma kui ka teiste stuudiote tantsijatele võimaluse laval särades oma kirge jagada.

Haridustee

Tiina õppis 1979-1982 Viljandi Kultuurhariduse koolis tantsuõpetaja erialal ja 1984 suunati ta tööle Võhma kultuurimaja direktoriks.

Kümne aasta jooksul oli Tiina kogu sealse kultuurielu korraldaja juhendades lisaks teistele huviringidele seitset tantsuringi ning korraldades esinemisreise, hooajalisi tantsukontserte ja kõiki muid kultuuritegevusega seotud sündmusi. Sellel ajal tantsisid Võhmas kõik lapsed esimesest kuni kaheteistkümnenda klassini, lisaks täiskasvanute rahvatantsurühmad.

1990-1995 õppis Tiina Tallinna Pedagoogikaülikoolis kultuuriharidustöö organisaator-metoodiku erialal. Veel on Tiina õppinud Tallinna Ülikoolis kästitööesemete kunstilist kujundamist ja Tartu Ülikooli tantsuantropoloogia kursusel flamenkokultuuri. 2011 õppis ta Hispaanias Sevillas Cristina Heereni Flamenkokunstide koolis flamenkokunsti ja -muusika ajalugu ning flamenkotantsu.

1995 kolis Tiina perega Tartusse. Ta on töötanud Tartu Taara puiestee lastekodu kunstiõpetaja ja kasvatajana, Tartu Laste ja Noorte majas minitekstiili õpetajana ja Tartu Katoliku kooli käsitööõpetajana.

1999 asutas Tiina flamenko- ja kõhutantsustuudio Duende, milles on võimalik õppida ka klassikalist india tantsu – Duende on siiani ainus omataoline Tartus ja Lõuna-Eestis.

 

Kajastused

Tiina Pikas

Gerd Neggo preemia laureaat 2022
Flamenkotantsukultuuri ja -kogukonna edendaja Eestis

Gerd Neggo preemia anti üle 2022. aastal Eesti Tantsuhuvihariduse Liidu Galal “Kasvamine homseks”

 

Gerd Neggo Preemiast

Eesti tantsuajaloo suure mõjutaja, tantsija, tantsulavastaja ja pedagoogi Gerd Neggo (09.11.1891–01.09.1974) nimelise tantsuõpetaja preemia eesmärgiks on tunnustada pühendunud tantsuõpetajat, kelle töös peegeldub meisterlikkus ja sisukus, avatus ja koostöövalmidus ning tegusus ja tahe panustada Eesti tantsuellu. Gerd Neggo preemiast täpsemalt.

Lisaks Tiinale olid 2022. aasta Gerd Neggo preemia kandidaadid Andre Laine, Gertrud Kuusmaa, Helen Veidebaum, Inge Arro Saarsalu, Ingrid Jasmin, Janne Ristimets, Marge Ehrenbusch, Merle Saarva, Marju Võrno, Olesja Kazeko, Sille Kapper-Tiisler, T Tõnu Veiler ja Zoja Mellov.

 

Scroll to Top