Gerd Neggo nimelise tantsuõpetaja stipendiumi pälvis Irina Pähn

Eesti Tantsukunsti ja Tantsuhariduse Liidu poolt juba kuuendat aastat väljaantava Gerd Neggo nimelise tantsuõpetaja stipendiumi pälvis paljude õpilaste poolt väga hinnatud klassikalise tantsu õpetaja Irina Pähn, keda tema õpilased iseloomustavad kui äärmiselt pühendunud, siirast ning hoolivat tantsuõpetajat.

Stipendiumikonkursile laekus seitse avaldust, mille seas oli ka sel korral väga väärikaid kandidaate nagu Ilma Adamson, Tõnu Veiler, Kersti Adamson jt.

2016. aasta Gerd Neggo stipendiaat Irina Pähn on saanud tantsuhariduse Tallinna Balletikoolist, mille järel loonud meeldejäävaid ja säravaid elamusi baleriinina Rahvusooperis Estonia aastatel 1982-2002. Peale balletiartisti karjääri lõpetamist on ta andnud omapoolse suure panuse tulevaste lavatähtede küpsemiseks Tallinna Balletikoolis. Hetkel on ta Tallinna Ülikooli tantsukunsti lektor õpetades tudengitele klassikalise tantsu tehnikat, teeb kaasa erinevates tantsuprojektides ning õpetab Tantsupööningu Stuudios.
Õpetajaks olemisel on ta hinnanud enese harimist ja täiendamist ning 2005. aastal lõpetas ta Tallinna Ülikooli koreograafia osakonna bakalaureuseõppe ning  2015. aastal magistriõpingud loov-praktilise magistritööga „Harjutusvara kummilintidega balletitehnika põhimõtete omandamiseks“. Irina Pähni magistritööks vormistatud metoodika harjutusvara kummilintidega on saanud Tallinna Ülikooli koreograafiatudengite tantsu- ja kehatreeningu lahutamatuks osaks ning töövahendiks terve keha arendamisel ja hoidmisel ka väljaspool tehnikatunde. Üheks tema kõige inspireerivamaks õpetusmeetodiks on Tallinna Ülikooli tudengite sõnul visualiseerimistehnika kasutamine, mis on lahutamatu osa tema õpetusest. Tema eeskujul on Tallinna Ülikooli tudengid valinud oma lõputöö teemaks samuti sarnaseid teemasid.
Irina Pähni õpilase Marie Käige sõnul on tema tundides käsitletavad kehakasutuse põhimõtted väga laialt kasutavad ka paljude teiste tantsustiilide ja liikumisvormide juures: ta oskab balletti õpetades ühendada põhimõtteid mitmetest distsipliinidest alates joogast lõpetades aerodünaamikaga.
„Õppisin tema hoolitseva käe all kaks aastat ja mu tehnika arenes silmnähtavalt. Perioodidel, kui keha oli väsinud ja vähem vastuvõtlik, oli just Irina see, kes sellele tähelepanu pööras ning tööle motiveeris. Ta tegi seda osavalt, kasutades oma temperamenti ning vaimset mõttemaailma.“ kirjutab Irina Pähni üks õpilastest Liis Pokinen.
Õpilane Marie Pullerits on öelnud, et pedagoogina iseloomustab Irina Pähni äärmine põhjalikkus, terviklikku kehatunnetust süvendav õpetusviis ja oskus innustada õpilasi iseendaga sügavamalt töötama, avamaks oma täielikku potentsiaali.

Irina Pähni tunnustamine Gerd Neggo nimelise stipendiumi saamisega toimub 15. novembril Tallinna Ülikooli koreograafia õppe 40.aastapäeva tähistamisel kell 19.00 Telliskivi Loomelinnaku Vabal Laval.

Gerd Neggo nimeline tantsuõpetaja stipendium loodi Eesti Tantsuhariduse Liidu poolt 2011. aastal eesmärgiga tunnustada oma tööle pühendunud tantsuõpetajat, kes on sisukas, isikupärane ning oma tööga mõjutanud Eesti tantsuelu. Sooviga avalikkuse tähelepanu alla tuua inimese, kes on viinud edasi tantsu- ja liikumiskultuuri olles eeskujuks nii õpilastele kui kolleegidele. Iga-aastase Gerd Neggo stipendiumi on varasemalt pälvinud Raido Mägi, Rene Nõmmik, Anne Tamm-Kivimets, Anu Ruusmaa ja Inna Sulg.

Eesti Tantsukunsti ja Tantsuhariduse Liidu poolt välja antavat Gerd Neggo nimelist tantsuõpetaja stipendiumi rahastab Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital.

Meediakajastused:
Intervjuu Gerd Neggo stipendiaadi Irina Pähniga (TantsuKuukiri, nr 61 – november 2016)

Jaga sotsiaalmeedias

Scroll to Top