Helen Veidebaum

Õpetajana on Helen samaaegselt nõudlik ja mõistev. Klassikalise balleti paleuse saavutamiseks on vaja teha palju tööd isegi heade eelduste korral: aastaid kestev kordamine, tehnika lihvimine ja arendamine, nõuab nii kehalist kui ka vaimset vastupidavust. Nõukogude Liidu ajal, kui Helen balletikoolis õppis, oli ühiskondlikuks normiks, et võimu kehtestati karmilt, hirmu kaudu ja nõudega kuuletuda: nii oli ka balletiõppes piitsa palju rohkem kui präänikut. Õnneks on ajad muutunud: Helen on uue põlvkonna balletiõpetaja, kes on leidnud hea tasakaalu, kuidas olla õpilast abistavalt aus, viisakalt range, järjepidev ja oma kindlameelsuses vankumatu ning samal ajal omada õpilastega häid suhteid. Õpilased jagavad temaga oma mõtteid-tundeid ja Helen kuulab neid, on mõistev ja aitab: õpilased usaldavad Helenit – kuna hoolimata õppele iseloomulikest erinevatest rollides, on inimeste vaheline võrdsus ühiselt tunnustatud – ja Helen oma õpilasi. Ta töötab igaühega isiklikult ja näitab-seletab seni, kuniks mõistmine õpilase liikumises väljendub. Ta ei sunni arenema, vaid tekitab soovi areneda: Helen loob küsides võimaluse, et õpilane ise vajalike vastusteni jõuaks. Helen oskab aidata õpilasel kehalisi ja vaimseid pingeid lahustada ja tõrkeid ületada ning ta teab, millal õpilase tervise huvides kas iseenda nõudlikkust või siis õpilase püüdlikkust tagasi tõmmata.  

Heleni enda tantsijaks õppimise teekond on tõestus sellest, et pingutades ja targalt tegutsedes on võimalik saavutada vägevaid tulemusi, ja tema olemuslik soov on jätkuvalt edasi areneda ning see innustab ka tema õpilasi enesearengu nimel iseendaga tööd tegema. Ta näeb õpilastes tugevusi, mis võivad avalduda alles aastate pärast ja mitte ainult balletilavadel, vaid laiemalt kultuuriväljal ja üldiselt inimese elus. Helen tunneb vastutust oma õpilaste, kooli ja valdkonna arengu eest: tal on nägemus ning ta otsib ja leiab lahendusi, kuidas oma mõtteid ellu viia ja tõekspidamisi teostada. Liikumiskeel, mida Helen oma loomingus kasutab, on maitsekas ja tantsijale väljakutseid pakkuv. Koreograafia õpetamisel süveneb ta liikumise peensustesse ja otsib iga tantsija isiklikku siirust ja vahetut olemist, mistõttu tantsivad tema õpilased nii tehniliselt täpselt kui ka hingestatult. Heleni loomingu õppimine ja esitamine on tema õpilaste jaoks innustav ja tuletab neile meelde seda, mis mõnikord väsimuse ja valutavate lihaste tõttu ununeda võib – just sellise tantsu nimel tasubki end treenida ja tehnikat omandada.

Laureaat Helen Veidebaum on ehe, loominguline ja hooliv balleti- ja Pilatese õpetaja, klassijuhataja ja koreograaf, keda iseloomustab inimese vaimse ja kehalise heaolu sügav austamine, mis teeb temast armastatud töökaaslase, looja ja õpetaja, kelle tundidest ja proovidest lahkuvad õpilased on hoitud ja innustunud edasisest tööst isikliku täiustumise teekonnal. Helen lõpetas 1997. aastal Tallinna Balletikooli 37. lennu erialaõpetaja Aimi Herküli juhendamisel ja õppis Tallinna Ülikoolis koreograafiat ja pedagoogikat. Balletikooli lõpetamisest kuni aastani 2011 oli ta Rahvusooper Estonia balletiartist ja andis samal ajal tunde Rocca al Mare Uisukoolis. Ta on õpetanud Brüsseli Rahvusvahelises Balletikoolis, Kaie Kõrbi Balletistuudios, Pirita Pilatese Stuudios ja International Ballet Summer Workshop Estonias. Viimase kümnendi on Helen töötanud Revali Uisukoolis ja Tallinna Balletikoolis, praeguses Tallinna Muusika- ja Balletikoolis MUBA.

Kajastused

Helen Veidebaum

Gerd Neggo preemia laureaat 2024

Laureaadi väljakuulutamine ja preemia üleandmine toimus Tantsuhuvihariduse Galal 17. novembril Tallinnas.

Eesti tantsuajaloo suure mõjutaja, tantsija, tantsulavastaja ja pedagoogi Gerd Neggo (09.11.1891–01.09.1974) nimelise tantsuõpetaja preemia eesmärgiks on tunnustada pühendunud tantsuõpetajat, kelle töös peegeldub meisterlikkus ja sisukus, avatus ja koostöövalmidus ning tegusus ja tahe panustada Eesti tantsuellu.

2024. aasta Gerd Neggo preemia kandidaadid olid Andre Laine, Helena-Mariana Reimann, Helen Veidebaum, Kristina Raja ja Tõnu Veiler.

 

Gerd Neggo Preemiast

Selle aasta 9. novembril möödus Gerd Neggo sünnist 133 aastat. Tänavu anti Gerd Neggo tunnustuspreemia välja neljateistkümnendat korda. Laureaadi väljakuulutamine ja preemia üleandmine toimus Tantsuhuvihariduse Galal 17. novembril Tallinnas. Sündmust korraldas Eesti Tantsuhuvihariduse Liit koostöös Eesti Tantsukunsti ja Tantsuhariduse Liidu ning Eesti Noorte Tantsu Ühinguga.

Eesti Tantsukunsti ja Tantsuhariduse Liidu poolt välja antavat Gerd Neggo nimelist tantsuõpetaja tunnustuspreemiat rahastab Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital. Preemia suurus on 2000 eurot.

Eelnevatel aastatel on Gerd Neggo nimelise tantsuõpetaja tunnustuspreemia pälvinud Helena Pihel, Tiina Pikas, Leili Väisa, Meeli Pärna, Elena Poznjak-Kõlar, Anu Sööt, Eve Noormets, Irina Pähn, Inna Sulg, Anu Ruusmaa, Anne Tamm-Kivimets, Rene Nõmmik ja Raido Mägi.

#!trpst#trp-gettext data-trpgettextoriginal=3076#!trpen#Scroll to Top#!trpst#/trp-gettext#!trpen#