Raido Bergstein pälvis rahvakultuuri sihtkapitali aastapreemia!

Pühapäeval, 2.veebruaril anti Estonia kontserdisaalis pidulikult üle kultuurkapitali 2024. aasta peapreemiad ja elutööpreemiad ning kujutava ja rakenduskunsti, audiovisuaalse kunsti ja rahvakultuuri sihtkapitali aastapreemiad. ETTL’i pikaaegne eestvedaja, Eesti Tantsuagentuuri juhataja, etendustegevuse kunstiline juht ning Festival Koolitants peakorraldaja Raido Bergstein pälvis rahvakultuuri sihtkapitali aastapreemia!
Kultuurikorralduse aastapreemiaga tunnustati Raidot Koolitantsu pikaaegse korraldamise eest, mis on loonud võimalusi ja aidanud kaasa tulevaste tantsuloojate ja -publiku järelkasvule.

Festivali Koolitants on üks mõjukaim ja suurim noortele suunatud Eesti-sisesene festival, mis loob Eesti koreograafide lühiloomingu kaudu paljude noorte tantsijate ja erinevas vanuses publiku nägemust ja tegutsemist liikumise, tantsu ja kunsti kogemisel: esitamisel, vaatamisel ja tantsust mõtlemisel. 2024. aastal toimus Koolitants kolmekümnendat korda tuues üle terve Eesti lavalaudadele sadade tantsuõpetajate tantse rohkem kui viie tuhande noore esituses. Raido on Koolitantsuga seotud olnud veerandsada aastat ja peakorraldajana festivali toimumist teostanud ja toimimist juhtinud nüüdseks juba üksteist aastat. Juhina on Raido selge, usaldav ja  suunatud lahenduste leidmisele, olles ise seejuures alati heatujuline ja elav, sütitades sedasi ka kõiki teisi enda ümber. Koolitantsu korraldamisega on igal aastal seotud umbes sadakond inimest: tuumik tegeleb festivaliga aastaringselt (ja mitmeid aastaid ette), paljud lisanduvad talvel-kevadel kui Koolitants mööda Eestit ringi rändab.

Üheks inimloomuse osiseks on võistluslikkus ja Eesti tantsunoortele pakutavate suursündmuste osas on kaalud tugevalt võistluste poole kaldu: ka Koolitants oli kunagi võistlus, aga tänu Raidole ja teistele mõtestajatele-suunajatele Eesti Tantsuagentuuris on Koolitantsust saanud uut loomingut esitlev lavatantsude festival. Juba mõned aastad ei pärjata enam nominente-laureaate, tänu millele on vajadus žüriil kiiresti otsuseid langetada asendunud võimalusega sisukateks aruteludeks tantsuõpetajatega. Lisandunud on kunstilised tiimid, mis koos žüriiga valivad järgmisele kontserdile kutsutavad tantsud: tantse vaadatakse videost üle ja võetakse aega järele mõtlemiseks. Otsuste puhul pööratakse tähelepanu järgmise kontserdi kunstilisele tervikule.

Raido ise on (tantsu)kunsti kohta öelnud järgnevalt “Kindlasti ei pea kõik, mida tehakse, igaühele meeldima, sest inimestel on oma tahtmised, ootused-soovid ja maitse, aga kvaliteedi tunneme lõpuks kõik ära. Mõeldes sellele, et tänased noored tantsijad on tulevased tantsuloojad ja -publik, siis süvenemise, mõtestamise ja läbimõtlemise võime peab olema meie toimetamistesse maast madalast sisse kodeeritud. Niisamuti on oluline hoida tantsu- ja liikumisrõõmu, sest kui alguses (ega ka hiljem) rõõmu ei ole, siis ei hakka ka kunsti tegema.”

Viimased üheksa aastat liikus Koolitantsuga koos ka Koolitantsu Kompanii ehk KoKo, kus tähelepanuväärsed noored liikujad saavad ennast proovile panna pikemates lavastuslikes tervikutes. KoKo sünd sai kunagi võimalikuks suuresti tänu Raido südikusele ja teotahtele. Suhtlusvõrgustik, mis tänu KoKo-le on tekkinud ja areneb, seob paljusid tantsuhuvihariduses tegutsejaid ja on jõudnud Koolitantsu piiridest kaugemale.

Foto: Tanel Veeremaa

Palju õnne kõigile laureaatidele!

Jaga sotsiaalmeedias

Facebook
Twitter
Email
Print
Scroll to Top