Eesti tantsuajaloo suure mõjutaja, tantsija, tantsulavastaja ja pedagoogi Gerd Neggo (09.11.1891–01.09.1974) nimelise tantsuõpetaja preemia eesmärgiks on tunnustada pühendunud tantsuõpetajat, kelle töös peegeldub meisterlikkus ja sisukus, avatus ja koostöövalmidus ning tegusus ja tahe panustada Eesti tantsuellu.
2023. aasta Gerd Neggo preemia kandidaadid olid Dagmar Rang-Saal, Helena Pihel, Ilma Adamson, Kalev Järvela, Kristiin Kulpson, Kristin Tagam, Merle Saarva, Paul Bobkov ja Tiina Kaev.
Tänavune laureaat Helena Pihel on lõpetanud Tallinna Ülikooli Kunstide Instituudi koreograafia bakalaureuseõppe (2009) ning cum laude koreograaf-tantsuõpetaja magistriõppe ja Tallinna Ülikooli õpetajakoolituse (2011). Lisaks on Helena end täiendanud mitmekümnel tantsu- ja üldhariduse koolitusel ja programmis Tallinna Ülikoolis, Eesti Tantsuagentuuris, Eesti Tantsuhuvihariduse Liidus, Haridus ja Noorsooametis, Noored Kooli projektis, Eesti Hariduse Kvaliteediagentuuris jm. Ta on Eesti Tantsuagentuuri Tantsukooli õppekava juht, kaasaegse tantsu ja tantsuanalüüsi õpetaja ning mentor; Ruila Põhikooli õppejuht ja loovtantsu, tantsu ning inimeseõpetuse õpetaja, loovtööde juhendaja ja rahvatantsuringide juhendaja; Ruila Põhikooli Kirsiaia Lasteaia tantsu- ja liikumisõpetaja. Helena on olnud Eesti Tantsuhuvihariduse Liidu noorte tantsuõpetajate programmi üks mentoritest ja mitmel korral Eesti Tantsukunsti ja Tantsuhariduse Liidu poolt välja antava tantsuspetsialisti kutsestandardi hindamiskomisjoni hindaja. Helena on festivali Koolitants noorte žürii töögrupi eestvedaja, kelle ülesandeks on arutelude suunamine ja ühiselt kokku lepitud hindamispõhimõtete määratlemine. Kümme aastat 2009-2019 korraldas Helena koos kaaslastega Hiiumaa TantsuFestivali, mis tõi kokku kutselised tantsukunstnikud- ja õpetajad ning noored tantsijad.
Kaasaegse tantsu õpetajana suunab Helena noori uurima, erinevaid liikumisviise/tantsustiile katsetades ennast ületama ja iseennast ning oma tegevust eritlema. Õppetöös võimaldab Helena õpilastele vabadust, innustades neid ennast väljendama ja omi mõtteid ellu viima – ta väärtustab ja hoogustab õpilaste iseseisvat mõtlemist ning toetab erinevate lisategevustega noorte loomingu esile toomist. Õpetamine on Helena jaoks protsess, milles toimub dialoog õppija ja õpetaja vahel – oluline on tähelepanu suunamine õppijate arengule ning õppest saadavate praktiliste kogemuste kasvatuslike aspektidele. Helena lähtub tõekspidamisest, et tantsu õpetamise kaudu saab kaasa aidata tervikliku ja mõtleva inimese eluloomele. Igast noorest ei saa elukutselist tantsijat, koreograafi või õpetajat, küll aga on tantsuõpetajatel võimalus oma töös anda suur panus sellesse, et iga tantsuga tegelev noor oleks hooliv, peaks lugu endast ja teistest, tahaks ja oskaks oma tegevusi eritleda ning oleks oma võimetele vastava tehnilise tasemega looja ja tantsija.
Eelnevatel aastatel on Gerd Neggo nimelise tantsuõpetaja tunnustuspreemia pälvinud Tiina Pikas, Leili Väisa, Meeli Pärna, Elena Poznjak-Kõlar, Anu Sööt, Eve Noormets, Irina Pähn, Inna Sulg, Anu Ruusmaa, Anne Tamm-Kivimets, Rene Nõmmik ja Raido Mägi.
Selle aasta 9. novembril möödus Gerd Neggo sünnist 132 aastat. Tänavu anti Gerd Neggo tunnustuspreemia välja kolmeteistkümnendat korda. Laureaadi väljakuulutamine ja preemia üleandmine toimus Tantsuhuvihariduse Galal 18. novembril Viimsi Artiumis. Sündmust korraldas Eesti Tantsuhuvihariduse Liit koostöös Eesti Tantsukunsti ja Tantsuhariduse Liidu ning Eesti Noorte Tantsu Ühinguga.
Eesti Tantsukunsti ja Tantsuhariduse Liidu poolt välja antavat Gerd Neggo nimelist tantsuõpetaja tunnustuspreemiat rahastab Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital. Preemia suurus on 2000 eurot.
Video laureaadist: https://youtu.be/u7V3X7tMFkg