Tantsides Jamaicat vallutamas 

Õpetajate Leht, 4. september 2009

Anu Sööt (TÜ Viljandi kultuuriakadeemia loovtantsu õppejõud).

Hoolimata jamaikalaste kaasasündinud tantsuoskusest, jätsid valgenahalised, siredasäärelised ja blondid eestlased Jamaicale maha mälestused Eestist kui tugevast tantsumaast.

2.-8. augustini võõrustas Jamaica pealinn Kingston 11. rahvusvahelise lastetantsu konverentsi „Dance and the Child International Conference” ligi tuhandet delegaati, kellest pooled olid lapsed ja noored.
Aastast 1978 korraldatav konverents toimub iga kolme aasta tagant ning keskendub laste- ja noorte tantsuharidusele. Eestlased on konverentsi „üles leidnud” ja osalenud 2006. aastast, nii saime sel aastal teist korda daCi (dance and the Child) kogemuse. Eesti kultuurkapitali ja SA Archimedes toetusel lendas Jamaicale Eestit maailmakaardile kandma 11 tantsuhuvilist.
Meie reisiseltskonda kuulusid kuus tantsijat Eesti tantsuagentuuri tantsukoolist: Greta Raidma, Liisa Laine, Anne Öösike Niit, Mirjam Luhakooder, Siim Adamson, Ingmar Jõela, nende õpetaja ja koreograaf Elo Unt, projektijuht Jane Miller-Pärnamägi. Lisaks Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia õppejõud Anu Sööt ja Äli Leijen, kes tegi konverentsil kaks ettekannet, ning Tallinna ülikooli koreograafia osakonna õppejõud ja Viljandi huvikooli õpetaja Eve Noormets.

Ameerika-kesksus
Seekordse konverentsi peateema oli „Kultuuriline paindlikkus: tantsivate laste lõputu väljendusrikkus”.
Konverents sai alguse Kanadast ja on tavaliselt väga Ameerika- ning Kanada-keskne. Kriitiliste ja tuimade eestlaste jaoks on ameeriklaste ülevoolavus liig. Tohutu maailmavalu ja probleemide lahendamise sooviga üliemotsionaalsed ja samas naiivsed esinemisnumbrid, ettekanded, esitlused panid sageli õlgu kehitama. Raske oli tabada töötoa sisu ja otsustada selles osalemise üle, kui pealkirjaks on „My Magical Garden” („Minu maagiline aed”) või „Dancers of the Past to Develop Dancers Today” („Tantsijad minevikust, arenedes tantsijateks tulevikus”) ning stiilimääratluseks ühes samas tunnis nii loov- ja kaasaegne tants kui ka Merce Cunningham ja Martha Graham. Õpitoa sisu oli aga loovtantsulik lähenemine, kus tuli leida liikumislahendus looduspiltidele, oma telefoninumbrile või nimele.
Teemad keerlevad tavaliselt loovuse, improvisatsiooni, loomise ümber. Nii saavad konverentsilt häid kogemusi just loov-, vaba-, kaasaegse tantsu ja improvisatsiooni õpetajad ning rühmad.

Konverents ka noortele
DaCi suurim väärtus on laste ja noorte osalusvõimalus. Palju on konverentse, kus täiskasvanud arutlevad laste ja noorte tantsuhariduse teemadel, oluliselt vähem aga kohti, kus lapsed ja noored ise saavad sõna kaasa öelda, ennast näidata, koostöös täiskasvanutega toimetada. Nii on igal daCi-l noortele koostatud programm. Nädala jooksul harjutati igal päeval 1,5 tundi lõputseremoonia pidustusteks. Selleks jagati kõik noored kuude rühma: Jamaica, Kuuba, Haiti, Grenada, Barbados ja Trinidad. Igaühes õpiti vastava maa tantse, mis viimasel päeval trummide saatel ette kanti. Lisaks oli võimalik oma tantsuoskusi täiendada kohalikus tantsustiilis Dancehall, Portugali, Brasiilia, Aafrika, India ja Iiri tantsus, joogas, aga ka loov- ja moderntantsus ning nende segudes.

Etendused ja etendused...
Igale konverentsipäevale oli planeeritud kolm tundi laste- ja noorteetendusi. Sellises koguses tantsu väsitab ka kõige suuremat huvilist, kuid just viimasel konverentsipäeval oli viimane, kõige pikem etenduste õhtu... Ja juhtumisi oli selle õhtu lõpuosas ka Eesti etenduse „Plenty of Reasons to Stay at Home” („Miljon põhjust kodus olla”) esitamise kord. Kui etteantud etenduste pikkus kõikus 6–12 minuti vahel, siis eestlased olid võtnud kaasa 30-minutise lavateose. Kommunikatsioonikanalid Jamaica ja Eesti vahel ei olnud piisavalt tõhusalt toiminud. Nii olid loodud kõik eeldused kesiseks vastuvõtuks.
Kuid eestlaste etenduse lõppedes seisis publik aplodeerides püsti ning noortest tantsijatest olid üleöö saanud kui mitte konverentsi, siis päevakangelased kindlasti! Konverentsi lõputseremoonia päev möödus neil autogramme jagades ning kiidusõnu kuuldes. Projektijuht Jane Miller-Pärnamägi ning etenduse koreograaf Elo Unt said festivalikutseid nii Soomest kui ka Rootsist ja tänusõnu korraldajatelt.

Eksootiline Jamaica
Jamaikalaste ning tantsu vahele võib panna võrdlusmärgi. Kus vähegi võimalik, seal kõlab reggae ja tantsitakse. Tantsib bussijuht, konverentsi vabatahtlik, kokk, veemüüja, toidujagaja jne jne. Jamaica märksõna on no problem, kellelgi ei ole seal kiire oma asjade ajamise ega turistide teenindamisega. Elu võetakse vabalt ja mõnuga, armastatakse oma maad, rahvast ja kultuuri, mis on segu Aafrika juurtest ning legendaarse Bob Marley rastaman’i elustiilist. Igal hetkel ja igas kohas võib tajuda Bob Marley kui vabaduse eestkõneleja hõngu, ta on piltidel, tänavatel, riietel, bussiootepaviljonidel, kohvikutes ja pubides. Õhus hõljub ametlikult keelatud ganja (kanepi) hõng ja muusikakeskustes kõlab Bob Marley „One Love”.
Krokodillid ujuvad jõgedes, pelikanid lendavad mere kohal ning küpsed mangod kukuvad puudelt. Hoolimata kogu idüllilisest ümbrusest, 30-kraadisest veest ja õhust, tuleb kohalike sõnul olla ettevaatlik. Tšilliva elu juurde käib ka vähene töövõimalus (või -soov), nii võib Jamaical vales piirkonnas vabalt ringijalutav valgenahaline üsna kergelt saagiks osutuda. Valdavalt aga on jamaikalased väga suhtlemisaltid, lihtsad ja sõbralikud inimesed, kes ei jäta sult küsimata, kuidas Jamaica meeldib ja kas sa seda ikka naudid!

Kohtumiseni 2012 Taiwanis
Järgmine konverents toimub Taiwanis Taipeis 2012. aasta suvel. Teemaks „Kultuur. Loovus. Tants”. Kui kõik eelmised konverentsid on otsast otsani kokku pannud korraldav riik, siis esmakordselt daCi ajaloos teeb seda nüüd daCi kolleegium ise. Taiwani hooleks jääb vaid korraldus.
DaCi kolleegium koosneb liikmesmaade esindajatest, kelleks Eestist on Jane Miller-Pärnamägi. Jane on ka toimkonna liige, kes paneb kokku täiskasvanute programmi.
Kõigil, kes soovivad konverentsil teha ettekannet, loengut-demonstratsiooni, korraldada töötoa või meistriklassi, on selleks võimalus. Saadame Eesti tantsuõpetajatele edasist infot daCi tegemistest ning 2012. aasta konverentsile registreerumise tähtaegadest ning tingimustest.
Konverentsil saab osaleda oma tantsustuudio, -grupi või õpilastega, kui osututakse daCi laste ja noorte programmi toimkonna poolt valituks. Selleks tuleb tähtajaks saata video ning etenduse ja esitajate kirjeldus.
Ja loomulikult saab konverentsil osaleda delegaadina, kuulates, vaadates, kogedes.